O nemoci COVID 19 - koronavirus SARS-CoV-2 

Informace MZ ČR

Wikipedie

 

Opatření proti nákaze

Na straně veterinární ordinace

Na straně chovatelů

Na straně běžných občanů

 

Možnosti přenosu mezi druhy

Přenos ze zvířat na člověka

Přenos z člověka na zvíře

 

Aktuální informace - odkazy

Covid 19 v Turnově

Covid 19 v České republice

Covid 19 ve světě

 

Náš příběh ve vztahu k pandemii Covid 19

Karanténa Dr. Smejkalové a nástup do ordinace po naší plánované dovolené zpět do práce nás uvrhly doslova do válečné zóny. Za jeden týden nám prošlo rukama téměř dvojnásobek pacientů, než v běžném pracovním týdnu - a i to bylo již na hraně, co jde ještě v jednom lékaři zvládnout. Zahájili jsme doporučený objednávkový systém, vyřešili jsme většinu potíží, které pacienty trápily v době naší "dovolené" (vzhledem ke špatnému počasí a zahájení mimořádných opatření jsme stejně žádnou dovolenou prakticky nepociťovali), nastartovali jsme většinu ochranných opatření proti přenosu SARS-CoV-2 - o víkendu jsme instalovali poloautomatické germicidní lampy pro čekárnu a hlavní ambulanci. 

V dalším týdnu se již podle předobjednaných pacientů zdá, že jsme hlavní nápor zvládli a budeme moci pracovat v o trochu větším klidu. 

Co nás maximálně trápí je absolutní nedostatek ochranných pomůcek pro náš personál. Přes opakované urgování a objednávání od všech dostupných dodavatelů je dodávka alespoň jednorázových chirurgických ústenek (které stejně autoklavizujeme a používáme v rozporu s návodem opakovaně), respirátorů alespoň FFP 2 kategorie, případně zásoby desinfekčního gelu na ruce. Podle našich propočtů by zásoba, kterou máme za normálních okolností cca na 3 měsíce, měla vystačit při maximalizované ochraně tak na měsíc a půl. Rezervovaný 5litrový barel máme přislíbený za zhruba měsíc, jestli se to ale stane nelze předvídat. Desifekci na povrchy a procesy spojené s chirurgií máme v zásobě na víc než půl roku, takže z tohoto ohledu chod ordinace ohrožený není.